sobota, 2 stycznia 2010

Mikroprzedsiębiorca roku 2009.

Jest czwartek 7.32. Pogoda tajemnicą, ale dzień zapowiada się i tak naprawdę fantastycznie.To właśnie dzisiaj mam przyjemność uczestniczyć w uroczystości wręczania nagród V edycji konkursu o tytuł MIKROPRZEDSIĘBIORCA ROKU 2009.Pamiętam ten dzień doskonale, jak siedziałam do późna i o godzinie 23.55 wysyłałam projekt.

Praca nad nim była dla mnie wyzwaniem, ale i ogromną przyjemnością.

Tegoroczny zwycięzca firma NEXWELL z Wrocławia musiała pokonać 246 mikroprzedsiębiorców. Zwycięzca naprawdę mi zaimponował. To młody, zdolny i pełen pasji chłopak. Co prawda na swoje zwycięstwo pracował nie tylko on sam, ale potrafił znaleźć ludzi, którzy uwierzyli w niego i chcieli zbudować coś razem z nim.

Było mi niezmiernie przyjemnie patrzeć na uśmiechnięte twarze zwycięzców. Na ten blask w oku i rumieńce na twarzy.

Nie zwyciężyliśmy, ale wierzę w jedno - jeżeli ma się pasję, kocha się to, co się robi, jest się pracowitym i zaangażowanym to prędzej, czy później odniesie się sukces.

Myślę, że tajemnicą są te odpowiednie proporcje, no i oczywiście odrobina szczęścia.

Ale wracając do uroczystości.

Powinnam w zasadzie zacząć od Pana Andrzeja Olszewskiego- Dyrektora Muzeum Żywego Piernika, bo to on jako zwycięzca jednej z edycji tego konkursu zachęcił nas do wzięcia w nim udziału.

Dzięki niemu zainteresowaliśmy się działającą od 1996 roku Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy. Fundacja wspiera w imieniu Banku liczne prace na rzecz dobra publicznego dotyczące m.in. rozwoju lokalnego.

Muszę przyznać, że bezpośredni kontakt z zarządem zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Uroczystość rozpoczęła się w Sali Notowań New Connect w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych o godzinie 11.00 powitaniem Wiceprezesa Zarządu City Handlowy Pana Michała H. Mrożka, oraz zaskakującym raportem o sektorze polskiej mikroprzedsiębiorczości przygotowanym przez Fundację współpracującą merytorycznie z Microfinanse Centre.

Raport w skrócie przedstawił Grzegorz Galusek, dyrektor Microfinance Centre. Badanie przeprowadzono na próbie 500 mikrofirm przez Pentor Research International. Z badań wynika, że aż 44% mikrofilm spodziewa się, że liczba barier prawno-administracyjnych dla rozwoju mikroprzesiębiorczości w nadchodzącym roku będzie wzrastała. A około 60% ankietowanych już dzisiaj potwierdza istnienie takich barier i wskazuje je jako główne przeszkody utrudniające rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Badania wskazują też, że aż 79 % badanych zakładając własną firmę skorzystało z własnych oszczędności. Zatem znaczna większość dzisiejszych przedsiębiorców nie ma przekonania do korzystania z zewnętrznych form finansowania, jakimi są pożyczki i kredyty.

Liczba aktywnych przedsiębiorstw mikro wynosi obecnie 1.713.194, a wskaźnik przeżycia nowo powstających firm waha się w granicach 66%.

Po prezentacji badania pt.„Bariery rozwoju mikroprzedsiębiorczości w Polsce” odbyła się ciekawa dyskusja panelowa, której przewodniczył Robert Lidke- Redaktor Naczelny Gazety Prawnej. W dyskusji wzięli udział:

Krzysztof Jaczewski-Prezes Funduszu Mikro, Joanna Zalewska-Kierownik serwisu Firma.pl, Leszek Staniej- Wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Krzysztof Łabowski-Dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w City Handlowy i Wojciech Szczurek- Prezydent Gdyni.

Rozmówcy podkreślali znaczenie małych przedsiębiorstw i rozmawiali na temat narzędzi ułatwiających zakładanie nowych firm. W sumie pozytywnie ocenili perspektywy rozwoju tego sektora.

Moją uwagę zwrócił szczególnie Wojciech Szczurek-Prezydent Gdyni. To osoba niezwykle prężna i zaangażowana w rozwój swojego regionu. Takiego Prezydenta Miasta naprawdę można gdańszczanom pozazdrościć.

Po projekcji równie ciekawego filmu przedstawiającego wszystkich laureatów miałam przyjemność porozmawiać na wieńczącym wręczanie nagród bankiecie Panią Katarzyną Przybyłą- dziennikarką Gazety Prawnej. Spotkałyśmy się przypadkiem w autobusie. I takich miłych zbiegów okoliczności życzę Państwu, jak najwięcej.

Miejmy nadzieję, że ten spowolniony rozwój gospodarczy, nie dotknie nas aż tak znacznie.

Wszystkim przedsiębiorcom życzę znacznej hossy i odrobinę mniej prawno-administracyjnych barier.


Ewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz