poniedziałek, 18 stycznia 2010

Europejska Stolica Kultury 2016!

Czy wiecie z kim Toruń rywalizuje?
Jakie ma szanse? Co wygrana oznacza dla mieszkańców?

Bez zapowiedzi wpadam do Wydziału Kultury i miałam przyjemność porozmawiać z dyrektorem Zbigniewem Derkowskim.
Dyrektor podobnie jak ja uważa, że śmiało możemy stanąć w jednym szeregu z innymi miastami, które kandydują do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, pomimo tego, że są to miasta o dużo większym potencjale gospodarczym. W końcu walczymy. Musimy mieć tego świadomość. Nie wiemy jeszcze, z jakim rywalem będziemy musieli się zmagać, bo do tej pory chęć wystartowania w konkursie wyraziły:
-Białystok,
-Lublin,
-Łódź,
-Poznań,
-Szczecin,
-Warszawa,
-Wrocław. Na razie…
W Polsce pierwszym miastem, które może cieszyć się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury jest Kraków.
Konkurs oficjalnie został ogłoszony 2 października 2009 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ale wracając do naszej kandydatury, to musimy chyba zmienić naszą polską mentalność na chociażby europejską, bo my Polacy lubimy marudzić i narzekać. Niestety.
Musimy zastanowić się, co my możemy dać Europie. Co Toruń może dać, co może zaoferować Europie. A zaoferować możemy sporo. Toruń to nie tylko „Gotyk na dotyk”, ale niezwykłe środowisko artystyczne. To w nim mieszkają i tworzą fantastyczni malarze np. Ewa Wiśniewska- zostawia swoje dzieła w hotelach i galeriach. Szczególnie ukochała sobie kwiaty. To z Torunia pochodzi Janusz Leon Wiśniewski (autor m.in. „ Samotności w sieci”, „Losu powtórzonego”, „ Bikini”). To w Toruniu urodził się podróżnik Tonny Halik. Kto by nie chciał podążyć jego śladami?
My stajemy do konkursu, a np. Wilno nie musiało walczyć, bo nominowało je samo państwo. Bywa i tak, bo takie jest życie, ale jak wygramy, to i nasza satysfakcja będzie większa.
Musimy mieć świadomość, że urzędnicy czekają na nasze pomysły. Przy ich pomocy mogą ziścić się nasze marzenia i plany.
Dyrektor dodał, że Toruń to w końcu miasto studentów. Miasto ludzi młodych! Więc ma nadzieję, że coś przełamiemy. Przełamiemy pewne bariery i konwencje.
Mamy mnóstwo ciekawych grup społecznych. Toruń to miasto różnych środowisk.
Wierzę, że nam się uda. My, Torunianie tylko na tym zyskamy! Zatem do pracy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz